Stomatolog, leczenie protetyczne, protezy zębowe
Protetyka stomatologiczna pozwala uzupełniać i odbudowywać pierwotne warunki zgryzowe po utracie czy uszkodzeniu zębów naturalnych. Uzupełnienia protetyczne mogą być stałe, ruchome czy kombinowane.
Stałe uzupełnienia protetyczne (korony i mosty) na podbudowie metalowej i pełnoceramicznej
Korony i mosty są stałymi uzupełnieniami protetycznymi, to znaczy są mocowane do istniejących zębów lub implantów. Za pomocą korony możemy całkowicie przykryć uszkodzony ząb. Korona go wzmacnia i zabezpiecza przed złamaniem, może poprawić jego wygląd czy kształt. Most natomiast zalecany jest w przypadkach, kiedy brakuje jednego lub kilku zębów. Umieszcza się go w przestrzeniach, w których doszło do ich utraty. Most jest mocowany do naturalnych zębów lub implantów ograniczających lukę.
Protezy szkieletowe
Protezy szkieletowe uzupełniają częściowe braki w uzębieniu, które nie mogą być uzupełnione mostami. Podstawę protezy tworzy metalowa konstrukcja, odlana w całości i dokładnie dopasowana do kształtu podłoża jamy ustnej. Szkielet metalowy ma poza tym wypustki metalowe, które opierają się na powierzchniach żujących zębów. Dlaczego? Bo w ten sposób przenoszą siły zgryzowe na błonę śluzową i kości wyrostka zębodołowego, dzięki czemu nie prowadzą do osiadania protezy. Protezy szkieletowe są trwałe, nie łamią się i nie pękają - metal gwarantuje o wiele większą trwałość przy sporo mniejszych wymiarach.
Protezy osiadające (akrylowe) częściowe i całkowite
Protezy osiadające akrylowe mogą być uzupełnieniem ruchomym, częściowym albo całkowitym. Protezy całkowite nie tylko poprawiają estetykę, ale mają także o wiele ważniejsze funkcje. Jakie? Oddtworzenie narządu żucia, uzyskanie prawidłowej relacji żuchwy i szczęki oraz utrzymanie odpowiedniego działania stawów skroniowo-żuchwowych. Protezy całkowite to dobry substytut naturalnego uzębienia. Protezy częściowo osiadające wykonuje się z tworzywa sztucznego. Zbudowane są z podobnych elementów do protez całkowitych, ale mają poza tym zagłębienia, w które wpasowane są własne zęby pacjenta.