Przyczyny i leczenie bólu zęba

Do Gabinetu Stomatologicznego STOMAMED w Łodzi zgłaszają się często pacjenci z silnym bólem zęba.

W artykule niżej dowiemy się więcej na temat etiologii oraz możliwości leczenia ostrego bólu zęba.

Dolegliwości bólowe zębów mogą mieć różne przyczyny, w zależności od których ustala się określone postępowanie lecznicze:

 • nadwrażliwość
 • Najczęściej dotyczy patologicznie odsłoniętych części przydziąsłowych zęba (szyjka). Pacjenci skarżą się na wrażliwość na bodźce zimne, kwaśne i czasem ciepłe. Leczenie polega na bezpośrednim wcieraniu przez kilka tygodni preparatów zamykających kanaliki zębinowe, znosząc tym samym dolegliwości.


 • nadwrażliwość pozabiegowa
 • Dotyczy przemijającej samoistnie reakcji miazgi zębowej na przeprowadzone leczenie. Charakteryzuje się dolegliwościami bólowymi samoistnymi lub sprowokowanymi działaniem bodźca zimnego lub ciepłego. Nie wymagają stosowania leków p-bólowych i mijają najczęściej w ciągu kilku dni lub tygodni.


 • stan zapalny miazgi i/lub tkanek okołowierzchołkowych
 • Charakteryzuje się złożonością objawów samoistnych i/lub sprowokowanych (bodźce zimne i ciepłe), wrażliwością zęba na nagryzanie, czasem obecnością przetoki ropnej na tkankach miękkich (dziąśle). Ból pojawia się z coraz większą częstotliwością i wymaga użycia środków p-bólowych. Powyższe objawy świadczą o toczącym się wewnątrz zęba stanie zapalnym, który może minąć po usunięciu przyczyny (najczęściej jest nią głęboki ubytek próchnicowy). Gdy stan zapalny jest bardzo rozległy staje się nieodwracalny, czego konsekwencją jest konieczność przeprowadzenia leczenia kanałowego.  Rejestracja wizyt do dentysty telefoniczna :

  REJESTRACJA DO DENTYSTY


  Zapisz się na wizytę do dentysty


  Gabinet Stomatologiczny STOMAMED w Łodzi